DJI Mavic Air - recenze

DJI Mavic Air - recenze

Připravili jsme pro Vás naše postřehy, pocity a zkušenosti z prvního testování nového dronu DJI Mavic Air. Samozřejmostí jsou také techničtější údaje o výkonu, nebo kvalitě záznamu.

DJI Mavic Air

V posledních letech byl každý model dronu od společnosti DJI krokem vpřed a určením nového trendu. Letos jsme dostali nový model DJI Mavic AIR, nedočkavě jsme ho vybalili, po čem jsme zůstali velmi překvapeni. Z balení jsme vytáhli malý futuristický obdélník. V rychlosti jsme ho nevěděli zařadit a ptali jsme se sami sebe, zda jde o nástupce modelu DJI Spark nebo DJI Mavic Pro. Každý z předchozích modelů měl svůj výrazní rys, díky kterému se hodil na konkrétní využití. Zjišťujeme, že DJI Mavic Air je hybrid, kteří vznikl spojením dronů Spark a Mavic Pro. V některých ohledech dokonce předbíhá stále dražší dron Mavic Pro. Pojďme si ho rozebrat do detailů.

 

Tělo

Jak již bylo zmíněno DJI Mavic Air je velmi kompaktní a má sklápěcí ramena stejně jako DJI Mavic Pro. Jeho rozměry jsou fascinující. V rozloženém stavu je pouze o něco málo větší oproti DJI Spark. Na druhé straně je o 130g těžší. Z vyšší hmotnosti bych si starosti nedělal, může být přínosem během létání ve větru. Po složení ramen Mavic-u Air se jeho velikost dostane na úroveň většího mobilního telefonu. Skutečně si jej můžete vložit do kapsy bundy a jít kamkoli budete chtít. Obrovskou výhodou je chránič kamery a 3-osého stabilizačního systému, který chrání gimbal a kameru před nárazy, jakož i před špínou a prachem.

Design dronu je skutečně propracovaný, jednoduchý a elegantní. Tělo bylo navrženo s důrazem na aerodynamiku a především kvalitní odvětrávání a chlazení. To může výrazně snížit spotřebu energie a prodloužit dobu letu. Pro srovnání Spark s podobnými rozměry dokáže letět nejdéle kolem 15 min, Mavic Air přes 20min. A teď si k tomu přiložme ještě fakt, že ten malý dron nabízí minimálně tak kvalitní záznamy a fotografie jako velký Mavic Pro. Možná budu trochu předbíhat, ale Mavic Air je ještě o něco rychlejší než DJI Mavic Pro, ale o tom si povíme níže.

 

Video a fotografie

Kamera, která já zavěšena na 3-osém stabilizačním systému je přesně ta samá, jako kamera použitá v Mavic-u Pro. Rozdíl však postřehnete v samotném gimbale. Je pevnější a není tak náchylní na otřesy při náporu větru, jako tomu bylo u Mavic-u Pro.

Mavic Air nabízí rozlišení videa 4K, 2.7K se stejnou snímkovou frekvencí jako Mavic Pro, ale navrch má při rozlišení 1080p. Podle mého názoru nejde o zanedbatelný rozdíl. Mavic Air dokáže zhotovit až 120 snímků za sekundu při Full HD formátu. To tu dosud nebylo a určitě ne při tak malém dronu. Co to pro Vás znamená? Znamená to úžasně efektní zpomalené záběry z ptačí perspektivy. Mavic Pro zaostřoval na konkrétní bod co během letu způsobovalo občasné rozostření v záznamu. Mavic AIR dokáže zaostřit celoplošně, díky čemuž se už s takovým rozostřením nesetkáte.

Co se týče fotografování, můžete využívat formát RAW (.dng) nebo klasický formát JPEG. Určitě Vás potěší nová funkce HDR, která se automatický postará o prosvětlené nebo tmavá místa na fotografií. Další novinkou je 32MP sférická fotografie, která automatický vyfotografuje 360° panoramatickou fotografii. Dron takto ofotografuje vše kolem sebe a pod sebou. Je ohraničen pouze fotografováním směrem nahoru, ale to vyváží dokreslení barvy do ztracena čímž se vyplní prázdné místo při pohledu nahoru.

Na snímání obrazu byl použit již osvědčený 1/2.3" CMOS senzor s clonou poskytující světelnost f/2.8. Objektiv poskytuje z dronů Spark, Mavic Pro a Mavic Air největší zorný úhel a to až 85°.

 

Senzory a ovládání

DJI Mavic Air je první dron ve své třídě, který dostal i zadní senzory. Znamená to, že se už nemusíte obávat nárazu do překážky ani během couvání. Senzory umístěné na přední straně slouží kromě detekce překážek i na ovládání gesty. Jelikož je Mavic Air výkonný neumožňuje odlety a přistávání z ruky. Stačí ho zapnout, ukázat mu gesto sledování a rukou začít pomalu pohybovat směrem nahoru, sám se odlepí od země a začne se vznášet. Stejný postup platí i pro přistávání. Spodní senzory slouží i jako prevence před nárazem do země např. při módu kopírování terénu, ale i pro porovnávání místa vzletu a místa přistávání při automatickém návratu. Díky tomu dokáže Mavic Air dosednout s maximální přesností.

Velkým rozdílem je obcházení překážek. Předchozí modely automaticky zastavili a čekali na povel pilota. DJI Mavic Air nasnímá překážku, zpomalí a automatický ji obletí bez zastavení s maximální plynulostí. Znamená to, že se můžete plně věnovat kompozici a nastavování videa pro co nejvyšší kvalitu.

Ovladač je více méně stejný jako u modelu Spark s malými vizuálními změnami. Dosah signálu je okolo 4 kilometrů, což je podle našich zákonů více než dostačující. Při plném výkonu dokážete během ovládání přes RC ovladač dostat z dronu rychlost až 68 km/h což je o 3 km/h více než u DJI Mavic Pro. Musíte uznat, že na tak malý dron jde o výborné parametry. Při běžném používání se dokáže ve vzduchu udržet kolem 21 minut. Nezapomínejme, že tento údaj závisí na počasí a rychlosti letu.

Samozřejmostí zůstalo množství inteligentních letových režimů, ke kterým se přidali další nové režimy jako bumerang, nebo asteroid. Velkou novinkou je možnost sledování až několika osob najednou.

 

Závěr

V závěru musím zhodnotit, že jde o nesmírně povedený dron, který svou malou velikostí, výkonem a parametry setřel hranici mezi velkými a malými drony. DJI Mavic Air Vám poskytne svobodu malého dronu a využitelnost skutečně výkonného stroje. Ceny byly nastaveny více než přívětivě. Za základní balení DJI Mavic Air zaplatíte 849 Eur a za verzi DJI Mavic Air Fly More Combo 1049 Eur. To jsou ceny, které skutečně stojí za zmínku.

Odeslat článek známému   Vytisknout